Honour Roll

Welcome to HM Racing’s Honour Roll. This page is dedicated to all the hard work between HM Racing and Racing Team’s. Below you will see what Racing Team have achieved by using HM Racing for Motorcycle Racing Dyno Tuning, Engine and Suspension services. We are proud to be associated with the following motorcycle race teams and individuals.

2013

MRO Powerbike Championship

  • 1st Mike Honey (Suzuki GSXR1000) engine, dyno and suspension

Thundersport GB Streetfighter Championship

  • 1st Keith Warren (Aprilia 550SXV) engine, dyno and suspension

2012

BEMSEE Rookie 1000 Championship

  • 1st Mike Honey (Suzuki GSXR1000) engine, dyno and suspension

Hottrax National Endurance Championship

  • 2nd Tim Cripps / Westley Crozier (BMW S1000RR) engine, dyno and suspension

Triumph Triple Challenge Premier Class

  • 3rd Piers Hutchins dyno and suspension

2011

ACU 250 Solo British Championship

  • 1st Craig Dury (Potter 250 Jawa) engine and dyno

MRO Powerbike Championship

  • 1st Rob McNealy (Suzuki GSXR1000) engine, dyno and suspension

BEMSEE Rookie 1000 Championship

  • 2nd Tim Cripps (BMW S1000RR) dyno and suspension
  • 3rd Westley Crozier (BMW S1000RR) dyno and suspension

2010

BSB Superstock 600

  • 1st Josh Day (AIR Yamaha R6) engine and dyno

BEMSEE Thunderbike Championship

  • 2nd Mark Lister (Ducati) dyno and suspension by HM Racing

BEMSEE Clubman 1000 Championship

  • 2nd Rob McNealy (Suzuki GSXR1000) engine, dyno and suspension

2009

ACU International 125 Solo Championship

  • 1st Craig Dury (125 Honda) engine, dyno and suspension

ACU Senior B Grasstrack Championship

  • 1st Craig Dury (Potter 350 Jawa) engine and dyno

ACU SE Centre Expert Championship

  • 1st Dexter Marks (Suzuki rmz450) dyno and suspension

BSMA Open Group Runner Up Finalist

  • Dexter Marks (Suzuki rmz450) dyno and suspension

2008

Belgian Supermoto Championship

1st Ashley Barber (Suzuki rmz450) engine and dyno

Bridgestone Supermoto Cup

  • 1st Tony Hughes (KTM660 smc) engine, dyno and suspension

Southern Supermoto Championship

  • 1st George Clemments (Husky smr450r) engine, dyno and suspension

ACU National 1000 Superstock

  • 2nd Lee Hodge (Suzuki gsxr61000K8) engine, dyno and suspension

Bemsee Thunderbike Championship

  • 2nd Simon Peyto (HM Suzuki sv650) engine, dyno and suspension

2007

KTM Bracken Cup

  • 1st Pat McDougall (KTM660 smc) engine, dyno and suspension

Southern Supermoto Championship

  • 1st Rob McNealy (Husky 450) engine, dyno and suspension

ACU GSXR Cup Championship

  • 1st Lee Hodge (Suzuki gsxr600K7) engine, dyno and suspension

MRO Mini twins

  • 2nd Simon Peyto (HM Suzuki sv650) engine, dyno and suspension

2006

KTM Bracken Cup

  • 1st Dave Heal (KTM660 smc)

New Era Sound of Thunder Championship

  • 1st John Barnett (HM Racing KTM Superduke) engine, dyno and suspension

Bemsee Thunderbike at Lydden

  • race 1 1st John Barnett (PGM 550sxv Aprilia) engine, dyno and suspension
  • race 2 1st John Barnett (PGM 550sxv Aprilia) engine, dyno and suspension

Southern Supermoto Championship

  • 1st George Clemments (Honda crf450) engine, dyno and suspension

2005

  • HM Racing Superduke win at Snetterton engine, dyno and suspension
  • Rob McNealy wins british Supermoto round engine, dyno and suspension

2004

MRO Powerbike Championship

  • 1st Ken Everest (Suzuki GSXR1000) engine, dyno and suspension

FIM World Supermoto Championship

  • 9th Matt Winstanley (Bracken KTM) engine and dyno
  • inc 3rd at final GP of year engine and dyno

2003

ACU Supermoto Winter Series

  • 1st Christian Iddon (Husky rides) engine, dyno and suspension

2002

MCN Race of Champions

  • 1st Warren Steele (Husky) engine, dyno and suspension
  • 4th Jay Smith (Husky) engine, dyno and suspension
  • 8th Perry Leask (Husky) engine, dyno and suspension

ACU British Winter Supermoto Series

Super

  • 1st Warren Steele (Husky) engine, dyno and suspension
  • 7th Jay Smith (Husky) engine, dyno and suspension
  • 10th Kev Reed (Husky) engine, dyno and suspension

Open

  • 1st Warren Steele (Husky) engine, dyno and suspension
  • 5th Jay Smith (Husky) engine, dyno and suspension
  • 9th Dave Heal (Husky) engine, dyno and suspension
  • 10th Kev Reed (Husky) engine, dyno and suspension

NORA Supermotard Championship

  • 1st Warren Steele (Husky) engine, dyno and suspension
  • 6th Perry Leask (Husky engine, dyno and suspension

UK Supermoto Challenge (Fast Eddy Series)

  • 2nd Paul McMinn (Husky) engine, dyno and suspension

Anglo-Irish P&O Championship

  • 3rd Paul McMinn (Husky) engine, dyno and suspension

Pro Supermoto Championship

  • 1st Open Class Ian Cherry (Husky) engine
  • 1st Supercup Ian Cherry (Husky) engine

BEMSEE Nationwide Supersport 600 Championship

  • 1st John Barnett (Suzuki GSXR) engine, dyno and suspension

MRO Supersport 600cc Championship

  • 2nd John Barnett (Suzuki GSXR) engine, dyno and suspension
  • 38 top 3 positions, including 20+ Wins Lap records set and broken including Shayne Byrne‚Äôs 5 year old record at Lydden, and setting the fastest ever 600 lap around Croix en Ternois in France.

BEMSEE Southern Powerbike

  • 1st Clinton Wood (Suzuki GSXR) engine, dyno and suspension

BEMSEE Southern 1300cc Clubman Shootout

  • 1st Clinton Wood (Suzuki GSXR) engine, dyno and suspension

European Supermono Championship

  • 1st Mark Lawes (Gallina 800) dyno and suspension

British Supermono Championship

  • 1st Mark Lawes (Gallina 800) dyno and suspension

2001

British Supermono Championship

  • 2nd Steve Ruth (HM Racing 600cc HVA/Spondon) engine, dyno and suspension

2000

ACU 1000cc Sidecar Grasstrack Best Pairs Championship

  • 1st Rob Wilson (HM Racing Yamaha R1) engine and dyno

ACU 500cc Sidecar Grasstrack Best Pairs Championship

  • 1st Keith Drury (HM Racing Jawa 898) engine and dyno

ACU 1000cc Sidecar British Masters

  • 1st Rob Wilson (HM Racing Yamaha R1) engine and dyno

ACU SE Centre 500cc Solo Championship

  • 1st Tony Dart (HM Racing Jawa 898) engine and dyno

ACU S Centre 500cc Solo Championship

  • 1st Tony Dart (HM Racing Jawa 898) engine and dyno

ACU SE Centre 1000cc Sidecar Championship

  • 1st Rob Wilson (HM Racing Yamaha R1) engine and dyno

1999

ACU 1000cc Sidecar Grasstrack Best Pairs Championship

  • 1st Rob Wilson (HM Racing Yamaha R1) engine and dyno

Ace Fourstroke Championship

  • 1st Stacey Harman (Husky TC610) engine, dyno and suspension

ACU SE Centre Fourstroke Championship

  • 1st Stacey Harman (Husky TC610) engine, dyno and suspension

1998

Lord of Lydden

  • 1st Glen Biggs (Honda CBR600) engine and dyno

Mallory Race of the year

  • 6th Glen Biggs (Honda CBR600) engine and dyno

1997

ACU 350cc Grasstrack Best Pairs Championship

  • 1st Dave Mears (HM Racing Jawa 880) engine

ACU 500cc Grasstrack Best Pairs Championship

  • 1st Colin Earl (HM Racing Jawa 885) engine/li>

ACU 500cc Sidecar Grasstrack Best Pairs Championship

  • 1st Paul Miller (HM Racing Jawa 885) engine and dyno
  • 1st Brian Palmer (HM Racing jawa 898) engine and dyno

ACU British Fourstroke Motocross Championship

  • 1st Perry Leask (Husky TC633) engine, dyno and suspension
  • 2nd Stacey Harman (Husky TC633) engine, dyno and suspension
  • 3rd Tom Fuller (Husky TC610) engine, dyno and suspension

ACU 500cc Sidecar Grasstrack Championship

  • 1st Paul Miller (HM Racing Jawa) engine and dyno

ACU British F2 Sidecar Championship

  • 4th (1st Honda) Rob Cameron / Paul Randall (Honda CBR600)

I.O.M. F2 Sidecar

  • 11th & 7th (2nd Honda) Rob Cameron / Paul Randall (Honda CBR600)

ACU SE Centre Fourstroke Championship

  • 1st Perry Leask (Husky TC600) engine, dyno and suspension

ACU SE Centre Expert Championship

  • 1st Perry Leask (Husky TC600) engine, dyno and suspension

1996

ACU 350cc Grasstrack Best Pairs Championship

  • Steve Daw & Dave Mears (HM Racing Jawa 880s) engine

ACU 500cc Sidecar Grasstrack Best Pairs Championship

  • 1st Paul Miller (HM Racing Jawa) engine and dyno

ACU 500cc Sidecar Grasstrack Championship

  • 1st Paul Miller (HM Racing Jawa) engine and dyno

Shell Advance British Junior 600 Supersport Silverstone 22/9/96

  • race 1 – 1st Dave Martin (HM Racing / TSR Yamaha YZF600R) engine and dyno
  • race 2 – 1st Dave Martin (HM Racing / TSR Yamaha YZF600R) engine and dyno

Sunflower International 600 Supersport

  • 1st Richard Britton (HM Racing/ TSR Yamaha YZF600R) engine and dyno

1995

ACU British Fourstroke Motocross Championship

  • 1st Perry Leask (Husky TC633) engine, dyno and suspension

ACU British Fourstroke Enduro Championship Class

  • 1st Christian Walton (Husky TE350) engine and dyno

ACU British Fourstroke Enduro Expert Class

  • 1st Paul McMinn (Husky TE350) engine and dyno

International Guidon D’or Supermotard

  • 11th Jeremy McWilliams (Husky 601) engine and dyno

1994

ACU 350 Grasstrack Championship
  • 1st Tommy Palmer (Potter Jawa) engine and dyno

ACU British Fourstroke Motocross Championship
  • 1st Perry Leask (Husky TC610) engine, dyno and suspension

ACU British Fourstroke Enduro Championship Class
  • 1st Christian Walton (Husky TE610) engine and dyno

1993

ACU 500cc Sidecar Grasstrack Championship Best Pairs

  • 2nd Steve Smith (HM Racing 897 Jawa) (Top individual points scorer) engine and dyno